Pamiętamy o drodze ku niepodległości
24 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona- generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Obchody połączone z upamiętnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości oraz setnej rocznicy powstania wielkopolskiego były ważnym i podniosłym wydarzeniem dla społeczności szkolnej oraz lokalnej.Rano, odświętnie ubrani, stawiliśmy się w klasach, w których aktywnie uczestniczyliśmy w zajęciach o tematyce niepodległościowej. Przybliżyliśmy sobie sylwetki bohaterów z lat 1918-19, uczestniczyliśmy w quizach, wykonywaliśmy prace plastyczne, a także uczyliśmy się składać flagę narodową. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach szkolnych mogliśmy obejrzeć wystawy poświęcone wydarzeniom i bohaterom powstania. O godzinie 10: 00 z pełnym ceremoniałem wojskowym, prowadzonym przez żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, uczciliśmy pamięć Patrona składając kwiaty pod Jego pomnikiem. Następnie udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystości zatytułowanej „Polskie drogi do niepodległości”. Prezentowaliśmy pieśni o tematyce wojennej i wolnościowej, recytowaliśmy wiersze poetów polskich, a nasi najmłodsi odtańczyli „Poloneza”. Podczas spotkania w sali gimnastycznej nagrodziliśmy uczestników licznych konkursów literackich i plastycznych zorganizowanych specjalnie na tę okazję. Po zakończeniu uroczystości mogliśmy też uczestniczyć w pikniku wojskowym przed szkołą oraz posilić się pyszną grochówką. Dzień Patrona w naszej szkole uświetnili przybyli goście: przedstawiciele władz lokalnych, wojska, instytucji poświęconych pamięci Generała oraz Powstańców Wielkopolskich, a także uczniowie i nauczyciele wielkopolskich szkół. Opiekę nad nimi sprawowali ósmoklasiści, którzy wzorcowo wywiązali się z przydzielonego zadania. To był bardzo pracowity, ale zarazem wyjątkowy dzień dla całej szkolnej społeczności i naszych przyjaciół.
Pamiętamy o naszych bohaterach i jesteśmy wdzięczni za to, że możemy podążać wytyczoną przez nich drogą w wolnym i niepodległym kraju.

W imieniu społeczności szkolnej
Michał Kokorzycki