Dziś jest wtorek, 25 września 2018          Mamy wakacje!
Powrót na stronę główną


> Z życia Szkoły > Debata oksfordzka

Debata oksfordzka - sposób na kulturalną dyskusję

W piątek 02.02.2018 drużyna złożona z uczniów klas szóstych i siódmych (Jagoda Wodniczak, Piotr Janikowski, Wiktoria Rauchut, Karolina Gajdzińska, Zuzanna Radke, Martyna Ciechanowska, Grzegorz Szczerski, Jędrzej Szmyt) odpowiedziała na zaproszenie Liceum Ogólnoształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym i wzięła udział w pierwszym, warsztatowym etapie Młodzieżowego Turnieju Debat Oksfordzkich "Samorządność i my".

Wizyta podzielona była na trzy etapy. W pierwszym nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez licealistów, które dotyczyły ćwiczeń w dobieraniu argumentów do danej tezy. Następnie, wraz z drużynami z Baranowa i Przeźmierowa, wysłuchali prezentacji dotyczącej rodzajów samorządności i obejrzeli modelową debatę oksfordzką, przygotowaną przez Szkolny Klub Debat.

Podsumowaniem tego pouczającego spotkania było przygotowanie przez wszystkich uczniów swojej pierwszej debaty. Uczniowie z Lusowa z powodzeniem zmierzyli się z tematem zasadności udziału w wyborach samorządowych. Musieli rozdzielić role, przygotować różne rodzaje argumentów, odpowiadać na argumenty opozycji, przygotować mowę końcową, która podsumowywała wszystkie wnioski. Wrażenia naszych uczniów po tych doświadczeniach mówią same za siebie – wszyscy przyznają, że przygotowanie debaty oksfordzkiej to wyzwanie, które jest trudne, ale i bardzo satysfakcjonujące.

Debaty są świetną okazją do przełamywania tremy związanej z wystąpieniami publicznymi oraz ćwiczeniami sztuki prezentacji i autoprezentacji. Dodatkowo uczą kultury dyskusji, tak istotnej we współczesnym świecie.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że współpraca nawiązana z Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich dla obu stron okaże się owocna i rozwijająca.

Opiekun grupy
Julia Zwolak


Galeria
2009-2015 © D$ 2005-2008 © tomko