Dziś jest wtorek, 25 września 2018          Mamy wakacje!
Powrót na stronę główną


> Z życia Szkoły > Wigilia szkolna

Opowieść Wigilijna (w języku autora!) w Szkole Podstawowej w Lusowie

W środę 13 grudnia w Szkole Podstawowej w Lusowie odbył się wieczór wigilijny. Na tę długo przygotowywaną uroczystość gospodarze placówki – dyrektor, nauczyciele i uczniowie – zaprosili ks. proboszcza dra Dariusza Madejczyka, ks. Kanonika Ignacego Karge, przedstawicieli gminy i rodziców uczniów do wspólnego przygotowywania się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Pierwszy świąteczny akcent czekał na gości jeszcze przed salą gimnastyczną będącą miejscem głównych uroczystości. Była to możliwość zakupu przepięknych ozdób przygotowanych przez uczniów i rodziców na warsztatach przedświątecznych. Dzieła młodych artystów cieszyły się ogromnym powodzeniem, a kupujący mogli odczuwać radość nie tylko z ich posiadania, ale także ze wsparcia ważnego dla naszej społeczności celu – cały bowiem dochód ze sprzedaży ozdób zostanie przeznaczony na zakup gier i zabawek dla powstałej w nowym budynku świetlicy, gdzie czas spędzają najmłodsi uczniowie szkoły.

Wchodzących do sali gimnastycznej gości witała łagodna świąteczna muzyka i nastrojowy półmrok panujący w pomieszczeniu pełnym choinek i dekoracji dających wrażenie nocnego nieba pełnego gwiazd.

Na scenie jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klasy IIIc, grając na flażoletach kolędę "Anioł pasterzom mówił". Po tym występie odbyło się przedstawienie będące uczniowską interpretacją "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa. Wprowadziły nas do niego dzieci z klasy IIIb, grając na cymbałkach "We wish you a Merry Christmas", a opowiedzianą w tekście historię (w języku autora!) odegrała młodzież z klasy VIIc.

Po wyrazie twarzy zgromadzonych gości można było poznać, że – zgodnie z oczekiwaniami wykonawców – występy wzbudziły wiele refleksji i pozytywnych emocji, ale także podziwu dla młodych artystów, którzy doskonale wywiązali się z niełatwych przecież zadań.

Po przedstawieniu głos zabrali: Pani Dyrektor Aleksandra Kolendo, Ksiądz Proboszcz, reprezentant gminy i Przewodnicząca Rady Rodziców. Dzielili się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi przedstawienia i nadchodzących Świąt, składali podziękowania organizatorom uroczystości i serdeczne życzenia świąteczne wszystkim zgromadzonym. Następnie razem z przedstawicielami uczniów i nauczycieli podzielili się opłatkiem.

Na zakończenie pojawił się Gwiazdor, który przygotował dla dzieci wspaniały prezent – zaprosił na scenę iluzjonistę Dawida Spętanego. Nieoczekiwany gość zadziwił wszystkich swoim pokazem – m.in. przełożył rękę przez szybę, wyjął miotłę z koperty i sprawił, że stolik zaczął latać, a na koniec – po prostu wyczarował śnieg.

Goście, wychodząc z sali gimnastycznej, przeszli przez szkołę specjalnie przygotowanym Szlakiem Serc, na których uczniowie przedstawili to, czego, ich zdaniem, nie może zabraknąć w święta Bożego Narodzenia. Najważniejszymi wartościami okazały się miłość, rodzina i wiara, choć, oczywiście, nie zapomnieli o istotnym dopełnieniu – prezentach, potrawach wigilijnych, śniegu, choince, piernikach i atmosferze świąt. Tych dwóch ostatnich na pewno nie zabraknie naszym gościom – uczniowie obdarowali ich smakołykami, które przygotowali wcześniej podczas Rodzinnego Pieczenia Pierników, a o wprowadzenie świątecznego nastroju zadbali nasi młodzi wykonawcy.

Oby pozostałych niezbędnych elementów Świąt również było pod dostatkiem w naszych domach – czego serdecznie wszystkim życzę.

W imieniu społeczności szkolnej
Krzysztof RaubicGaleria
2009-2015 © D$ 2005-2008 © tomko