Dziś jest wtorek, 23 października 2018          Do końca roku szkolnego pozostały 241 dni!
Powrót na stronę główną


> Z życia Szkoły > Wycieczki > Toruń

7 pięter nauki i zabawy

Dwie klasy VIIb i VIIc 24 kwietnia 2018 wybrały się na wycieczkę dydaktyczno - historyczną do Torunia. Oprócz zwiedzania miasta, starego rynku, poznania historii ważniejszych budowli, pojechały do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

A tam 7 pięter zabawy i nauki. Powitało nas wahadło Foucaulta, które pozwala obserwować zjawisko obrotu ziemi wokół własnej osi. Po raz pierwszy doświadczenie to zostało pokazane pod kopułą panteonu w Paryżu 26 marca 1851 przez Jeana Bernarda Foucault.

Każde piętro pokazało, że nauka nie musi być nudna. Do odsłuchu udostępnione zostały nagrania m.in. z lądowania człowieka na księżycu. Pasjonaci mogli zaprojektować łazik marsjański i wydobywać ciekawe minerały. Kolejne stanowiska i kolejne skarby nauki, dwadzieścia sześć stanowisk interaktywnych, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi. Wystawę wzbogacono o różnorodne elementy multimedialne, które ułatwiały przedstawianie omawianych zjawisk.

Coś o przyrodzie? Jest rzeka i jej otoczenie. Na wystawie można było obejrzeć modele wytworów człowieka, między innymi oczyszczalnię ścieków, maszyny proste służące do nawadniania, a także zbudować tamę. Bo któż nie widział śruby Archimedesa? Wszystkie eksponaty wystawy były interaktywne i umożliwiały samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk przyrodniczych. Mogliśmy zajrzeć do wnętrza kretowiska, lisiej nory i ula, odwiedzić sawannę i dżunglę amazońską. Każdy z nas wie już też, jakie zjawisko zachodzi we wnętrzu wulkanu.

To była pouczająca wycieczka, przygoda podczas, której posiedliśmy ciekawą wiedzę w ciekawy sposób.

Katarzyna Witaszek
Wychowawca klasy VIIbGaleria
2009-2018 © D$ 2005-2008 © tomko