Datę 26 czerwca 2020 roku uczniowie klas 8a i 8b Szkoły Podstawowej im. gen. J. Dowbora Muśnickiego w Lusowie zapamiętają w szczególny sposób. Właśnie wtedy przyszło im ruszyć w podróż do kolejnego przystanku na swojej edukacyjnej drodze. Choć ostatnie miesiące były dla nich czasem intensywnej pracy w szczególnych okolicznościach każdy z nich, z powodzeniem, ruszył przed siebie.
            Uroczystość wieńcząca ich ośmioletnią przygodę w Szkole Podstawowej miała miejsce na placu przy kościele w Lusowie. W scenerii kina samochodowego pożegnali się z wychowawcami, dyrekcją oraz pozostałymi nauczycielami. Był czas na uroczyste odebranie świadectw, wyróżnień i listów gratulacyjnych dla rodziców szczególnie zaangażowanych w życie klasy i szkoły. W chwilę nostalgii wprowadziła wszystkich zgromadzonych Wiktoria Jaźwicka, uczennica klasy 8b, wykonując piosenkę z repertuaru grupy Manchester – „Ostatni raz z moją klasą”. Następnie przyszedł czas na szczególne wyróżnienia. Z rąk pani Dyrektor – Kingi Grek Kowalczyk, a także pani Bogusławy Świerkiel – Dyrektora CUWOiZK gminy Tarnowo Podgórne oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego – pani Julii Zwolak i pani Marty Panas, wyróżnienia za pracę na rzecz szkolnej społeczności otrzymały Weronika Zgoła, Nadia Kochnowicz oraz Alicja Przybylska. Nagrodę Wójta Gminy Tarnowo Podgórne otrzymała Weronika Zgoła. Wychowawcy klas ósmych wraz z panią Dyrektor Szkoły wręczyli nagrodę Prymusa Roku, którą otrzymała Jagoda Wodniczak, Gentelmenem Roku został Michał Zalisz, a Osobowością Roku Piotr Marcinkowski.
            Piosenką „Nic do stracenia” zagrzała do dalszej pracy, świeżo upieczonych absolwentów, ich starsza koleżanka, która szkołę w Lusowie ukończyła przed kilkoma laty, a dziś jest studentką Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Aleksandra Marcinkowska.
            Po uroczystości nie było końca podziękowaniom, uśmiechom, rozmową i wspólnym zdjęciom.
            Uczniowie pozostałych klas mieli możliwość odebrania swoich świadectw, symbolicznego pożegnania się z wychowawcami i rówieśnikami na terenie wokół szkoły.
            Tym samym rok szkolny 2019/20 przeszedł do historii. Teraz przyszedł czas wakacji i odpoczynku.

            Do zobaczenia we wrześniu
w imieniu organizatorów
Wojciech Jędrzejewski