10 kolejnych zasad pomagających w czasie nauczania zdalnego. 
Czeka Was kartkówka z języka angielskiego? Musicie zapamiętać daty na historię? 
Poniższych pięć wskazówek pomoże Wam zapamiętać materiał w łatwy i przyjemny sposób: 
1. Opowiedz komuś, czego się nauczyłeś(-łaś) albo przeczytałeś(-łaś)! Zwiększasz szanse na zapamiętanie tych informacji na dłużej.
2. Nowe informacje zapisuj na fiszkach – pisząc, już się uczysz! Powtarzaj nowe zagadnienia, a te, które już zapamiętałeś(-łaś), odłóż na bok. Potem skup się na nauce tych nieznanych. Każdy przedmiot możesz umieścić na innym kolorze fiszek.
3. Ważne lub trudne do zapamiętania informacje przyczep w różnych miejscach w domu, np. na lustrze w łazience. Powtarzaj materiał podczas mycia zębów.
4. Podczas nauki zrób telefonowi, pilotowi lub smartwatchowi „lock down”. Zamknij je w skrzyneczce, oddaj kluczyk domownikom, możesz też schować je w szufladzie.
5. Podziel materiał na mniejsze partie i ucz się codziennie (powtarzaj i dodawaj nowe informacje). Dzięki temu zapamiętasz go na długo. Ucząc się jednorazowo kilka godzin jednego dnia, np. przed sprawdzianem, działasz według zasady ZZZ – zakuć, zdać, zapomnieć. 
6. Naukę zaczynaj od: od najtrudniejszych, najłatwiejszych, najciekawszych lub najpotrzebniejszych rzeczy. Ty decydujesz, co jest dla Ciebie ważniejsze, przyjemniejsze, łatwiejsze.
7. Nie odkładaj „na potem”, „na później”, „na ostatnią chwilę”, zacznij już dziś, małymi kroczkami.
8.Czasami pomaga przepisanie notatek. Możesz założyć sobie specjalny notes, np. do słówek, dat, formułek – zawsze coś dodatkowego zostanie Ci w głowie.
9. Pozycja ciała podczas czytania ma duży wpływ na poziom koncentracji. Powinieneś/powinnaś unikać postaw, które sprawiają, że jesteś napięty(-ta). Nasz mózg pracuje lepiej, kiedy ciało znajduje się w swobodnej pozycji.
10. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczenia, w którym się uczysz. Mózg potrzebuje tlenu, by mógł prawidłowo funkcjonować. Niedostateczne dotlenienie go powoduje szybsze zmęczenie.

Wykorzystane materiały autorstwa Agnieszki Iwanickiej

Zespół wspierania i rozwoju zdolności uczniów i promocji uczenia się”