Dzięki udziałowi naszych uczniów w zajęciach bibliotecznych o kulturze słowiańskiej „Słowodziejowe potyczki”, zdobyliśmy pierwsze miejsce w akcji Zaczytana Przerwa, będącej częścią projektu Słowodziej i zdobyć 1000zł na nowe książki do szkolnej biblioteki!
Trzy skrzynie kryły zadania do wykonania. Uczestnicy tworzyli sobie słowiańskie imię, zwracając uwagę na znaczenie słów, szukali ukrytego przekazu w liście, rozszyfrowywali wiadomość napisaną głagolicą, a także rozwiązywali quizy dotyczące kultury i wierzeń Słowian. Potrzebne informacje mogli znaleźć na stworzonej przez nas wystawce i w Bestiariuszach słowiańskich.Młodsze dzieci słuchały słowiańskiego mitu o stworzeniu świata i odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu, układały puzzle z wizerunkami stworów ze słowiańskich wierzeń, a następnie szukały jego wizerunku na wystawce. Wspólnie czytaliśmy informacje o nim i ocenialiśmy, czy był to stwór przyjazny, czy groźny.
Fizyczną postać przybrał także stworek mieszkający w bibliotece, który został wyklejony przez dzieci z bibliotecznych kart książek. Różnie go nazywano: Bibliostrach, Książkożerca, Paszczor…Wszystkim uczestnikom oraz pani Paulinie Andrzejewskiej za dokumentację fotograficzną serdecznie dziękujemy!

Marta Borowska
Halina Taciak