Mistrzostwa Gminy w Szachach i Warcabach

W dniach 1-2 października w Szkole Podstawowej im. gen. J. Dowbora Muśnickiego w Lusowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gminy w Szachach i Indywidualne Mistrzostwa Gminy w Warcabach. Zawody odbywały się w ramach cyklu imprez sportowych wchodzących w skład Ogólnopolskiego Współzawodnictwa Sportowego Szkół. Stawką w turnieju był awans do Mistrzostw Powiatu dla dwóch najlepszych drużyn szachowych (składających się z czterech osób, w tym obowiązkowo jednej dziewczyny) oraz czterech najlepszych warcabistów zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców.

Pierwszego dnia rywalizowała ze sobą młodzież z klas VII-VIII oraz gimnazjum. W turnieju szachowym wzięło udział pięć drużyn ze szkół w: Lusowie, Lusówku, Ceradzu Kościelnym oraz w dwie z Baranowa: SP im. Polskich Noblistów i Publiczna Szkoła Podstawowa Akademia Pitagorasa. Pewnie wygrała faworyzowana Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów, awans z drugiego miejsca wywalczyła drużyna z Lusowa, III m. zajęła Akademia Pitagorasa,  IV m. SP Lusówko, a V m. SP Ceradz Kościelnym.

W turnieju warcabowym grało 17 zawodników. Awans do mistrzostw powiatu uzyskali w kategorii chłopców       I m. Kacper Klupś z SP w Ceradzu Kościelnym,     II m. Szymon Gruźlewski z SP w Lusówku,       III m. Szymon Łukaszewicz z SP w Ceradzu Kościelnym,  IV m. Antoni Kolendo z SP w Lusowie, a w kategorii dziewcząt pierwsze trzy miejsca zajęły uczennice SP w Lusowie        I m. Zofia Marszał ,          II m. Kinga Gąszczak,            III m. Marta Antoszewska,   natomiast               IV m. Aleksandra Chlebowska z SP w Ceradzu Kościelnym.

Drugiego dnia do zawodów przystąpili uczniowie z rocznika 2005 oraz młodsi. Na starcie stanęły drużyny z pięciu szkół – Lusowa, Tarnowa Podgórnego, Ceradza Kościelnego, Przeźmierowa i Publicznej Szkoły w Baranowie Akademii Pitagorasa. Gospodarze – SP Lusowo – skorzystali z prawa do wystawienia dwóch drużyn. Te zespoły uzyskały I i II miejsce, przy czym pierwszy skład zwyciężył z fenomenalnym wynikiem 17 wygranych partii z 18 rozegranych. Zgodnie z regulaminem do Mistrzostw Powiatu może awansować tylko jedna drużyna z danej szkoły, dlatego do kolejnego etapu przejdzie czterech najlepszych graczy z Lusowa oraz drużyna, która zajęła III miejsce – Akademia Pitagorasa. Pozostałe miejsca zajęły SP w Tarnowie Podgórnym (IV m.), SP w Ceradzu Kościelnym (V m.) oraz SP w Przeźmierowie (VI m.).

Turniej warcabowy także zdominowali zawodnicy z Lusowa. W grupie dziewcząt I miejsce zajęła Paulina Woźniak, II m. Julia Kucemba, III m. Helena Wojtas, IV m. Sara Gać-Mytych. W grupie chłopców triumfowali: Olgierd Tadych – I miejsce, Igor Szczęsny – II miejsce,  Hubert Najmowicz – III miejsce. Do grupy awansujących dołączył też z czwartego miejsca Karol Łukasiewicz ze Szkoły Podstawowej w Ceradzu Kościelnym.

Zwycięzcy poszczególnych turniejów z pewnością będą się liczyć w walce o medale na Mistrzostwach Powiatu, choć pozostali reprezentanci naszej gminy także mogą sprawić niespodziankę. Wszyscy zawodnicy pokazali jednak, że posiadają cechy sportowców umysłowych – zaangażowanie, wytrwałość, opanowanie i wysoką kulturę osobistą. Dlatego ich szkoły mogą być dumne ze swoich przedstawicieli.

Krzysztof Raubic

Nauczyciel szachów

Fotografia: Paulina Andrzejewska

Skip to content