Język ojczysty, to język w którym się myśli, marzy, śni… To język naszych przodków , bezcenne bogactwo kulturowe, świadomość historyczna i tożsamość narodowa.

    W dniach 12-21 maja 2021r. w Szkole Podstawowej im. gen. J. Dowbora Muśnickiego  w Lusowie  społeczność klas I-III wraz z nauczycielami przystąpiła do realizacji zadań związanych z Tygodniem Języka Polskiego.

    Impreza rozpoczęła  się od występów recytatorskich, do których eliminacje odbyły się jeszcze podczas nauczania online. I tak 12 maja odbył się finał szkolnego konkursu recytatorskiego „W krainie wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy”.  Najlepszymi zdolnościami recytatorskimi wykazali się: Amelia Szwemmer z  kl. Id, Kacper Konieczny z kl. IId ,  Kamila Siecla z kl. IIIb.

    W czwartek 13 maja uczniowie klas II-III przystąpili do klasowego konkursu ortografii, którego celem było wdrażanie uczniów do dbałości o poprawny zapis ortograficzny wyrazów oraz wyłonienie Mistrza Ortografii w każdym oddziale klasowym.

    W  piątkowy poranek  wielbiciele poezji Doroty Wawiłow przedstawiali swoją interpretację wiersza pt. „Zapach czekolady”.

    Pierwszy dzień nowego tygodnia, uczniowie klas I-III  rozpoczęli
od wykazania  się  zdolnościami kaligraficznymi w konkursie „Mistrz pióra”.
W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł Annie Piechockiej z kl.Ia, Mai Błaszkiewicz z kl. IIb oraz Emilii Domowicz z kl. IIIb.

We wtorek  18 maja w naszej szkole  znów zapachniało czekoladą. Najwspanialszymi krasomówcami w Konkursie Jednego Wiersza okazali się : Amelia Szwemmer z kl. Id,  Michalina Szamrej z kl. IIb, Sonia Bakalarczyk z kl. IIIc.

Środa, 19 maja była ostatnim dniem zmagań uczniów z j. ojczystym, w którym   odbył się finał szkolnego konkursu ortografii , dzięki któremu wyłoniono Super Mistrzów Ortografii. Wśród uczniów klas drugich tytuł Super Mistrza Ortografii zdobyła Amelia Ruks z klasy IIa, a trzecich – Wiktoria Mikołajczak  z klasy IIIa.

Tegoroczny Tydzień Języka Polskiego jest już za nami, ale podstawowe przesłanie tego wydarzenia pozostaje z nami na zawsze. Jako społeczność szkolna na co dzień będziemy troszczyć się o język ojczysty oraz  dbać o naszą historię i tożsamość.

Z gratulacjami dla uczestników i zwycięzców konkursów

– organizatorzy Szkolnego Tygodnia Języka Polskiego – wychowawcy klas I-III.

                            Magdalena Czwójdzińska