SłowoDziej ’21

    Trzeci konkurs największego, wojewódzkiego, interdyscyplinarnego projektu czytelniczego, skierowanego do uczniów wielkopolskich szkół: SłowoDziej ’21; i trzeci raz wielki sukces uczennic naszej szkoły. 

    W tym roku wykonania dwóch prac plastycznych:
– interpretacji słów Stanisława Lema „Spokój. Prostota. Drzewo byłoby drzewem i kropka.” oraz
– przedstawienia wybranej postaci bądź sceny w oparciu o lektury, w tym książkę Łukasza Wierzbickiego pt. „Drzewo” podjęły się Urszula Gudra z klasy 7a, Julia Popławska z klasy 7b oraz Antonia Szofer z klasy 8c.

    Dziewczęta miały bardzo trudne zadanie do wykonania, ale podobnie jak w roku ubiegłym poradziły sobie znakomicie!

    W kategorii DRZEWO Ula Gudra zajęła II miejsce, a Antonia otrzymała wyróżnienie; natomiast w kategorii BAŚŃ nasza ósmoklasistka stanęła na trzecim miejscu podium.

    Dziewczynki jesteśmy z Was dumni! Gratulujemy i życzymy sukcesów w konkursie za rok!

Paulina Andrzejewska – szkolny koordynator konkursu

Wyniki akcji „Zaczytana Przerwa”

Dzięki udziałowi naszych uczniów w zajęciach bibliotecznych o kulturze słowiańskiej „Słowodziejowe potyczki”, zdobyliśmy pierwsze miejsce w akcji Zaczytana Przerwa, będącej częścią projektu Słowodziej i zdobyć 1000zł na nowe książki do szkolnej biblioteki!
Trzy skrzynie kryły zadania do wykonania. Uczestnicy tworzyli sobie słowiańskie imię, zwracając uwagę na znaczenie słów, szukali ukrytego przekazu w liście, rozszyfrowywali wiadomość napisaną głagolicą, a także rozwiązywali quizy dotyczące kultury i wierzeń Słowian. Potrzebne informacje mogli znaleźć na stworzonej przez nas wystawce i w Bestiariuszach słowiańskich.Młodsze dzieci słuchały słowiańskiego mitu o stworzeniu świata i odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu, układały puzzle z wizerunkami stworów ze słowiańskich wierzeń, a następnie szukały jego wizerunku na wystawce. Wspólnie czytaliśmy informacje o nim i ocenialiśmy, czy był to stwór przyjazny, czy groźny.
Fizyczną postać przybrał także stworek mieszkający w bibliotece, który został wyklejony przez dzieci z bibliotecznych kart książek. Różnie go nazywano: Bibliostrach, Książkożerca, Paszczor…Wszystkim uczestnikom oraz pani Paulinie Andrzejewskiej za dokumentację fotograficzną serdecznie dziękujemy!

Marta Borowska
Halina Taciak

Skip to content