Serdecznie zapraszamy do zabawy także naszych nauczycieli.
Samorząd Uczniowski
Serdecznie zapraszamy do zabawy także naszych nauczycieli.
Samorząd Uczniowski
Dzień Patrona to najważniejsze święto dla całej społeczności szkolnej. Nasza szkoła od dwudziestu jeden lat nosi imię generała Józefa Dowbora Muśnickiego- drugiego i ostatniego dowódcy zwycięskiego powstania wielkopolskiego. W tym roku świętowaliśmy 152. rocznicę jego urodzin oraz 82. rocznicę śmierci.
W ramach obchodów Dnia Patrona wszystkie klasy uczestniczyły w lekcjach historii w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, gdzie przewodnicy z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadali o generale, jego rodzinie i przebiegu powstania wielkopolskiego. Potem wszyscy uczniowie odwiedzili rodzinny grób generała na lusowskim cmentarzu, zapalili znicze na gróbach powstańców i minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich żołnierzy, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę.
W środę 23 października uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Patrona, który znajduje się przed szkołą. Spotkanie prowadziła Z.Smolarz- prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego , która przypomniała zasługi generała oraz jego wkład w rozwój Lusowa.Głos zabrał również Wójt Gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka. Potem wszyscy zaproszeni goście złożyli kwiaty, uczniowie klas drugich przygotowali krótką część artystyczną, a przedstawiciele samorządów klasowych zapalili znicze. Asystę honorową pełnili żołnierze z XVII Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. generała broni Józefa Dowbor Muśnickiego z Międzyrzecza.
Następnie w sali gimnastycznej szkoły odbyły się dwa spotkania z Maciejem Elantkowskim- pracownikiem muzeum w Lusowie, który niezwykle ciekawie opowiadał zebranym o uzbrojeniu i wyposażeniu powstańców wielkopolskich. Natomiast dyrektor szkoły pani Kinga Grek – Kowalczyk w krótkim przemówieniu przypomniała wszystkim, jakie wartości są ważne w życiu każdego Polaka – patrioty. Spotkania uświetnili swoimi występami uczniowie klas ósmych, którzy zaśpiewali piosenki: ,,Dziewczyna z granatem” oraz ,,Ja to mam szczęście”.
Równie ciekawe spotkania odbyły się w nowej części szkoły, gdzie dyrektor muzeum w Lusowie – dr Michał Krzyżaniak opowiadał o tajemnicach wielkopolskich fotografii z lat 1918-1919. Natomiast zaproszeni goście po części oficjalnej zobaczyli wystawę modeli wojskowych wykonanych przez ucznia klasy VII c Łukasza Siejaka oraz zawitali do biblioteki szkolnej, gdzie obejrzeli przedstawienie teatru Kamishibai ,,Okno wspomnień” – związane z powstaniem wielkopolskim.
Na temat Patrona szkoły uczniowie dowiedzieli się jeszcze więcej podczas lekcji wychowawczych, w czasie których rozwiązywali krzyżówki, przygotowywali okolicznościowe gazetki, czytali teksty źródłowe. Przypominali sobie również słowa hymnu naszej szkoły: ,,Tradycję szanując wielkopolskiej ziemi, co siłę i godność nam daje, wartości poznając, stajemy się lepsi i świat wokół lepszy się staje”.
Dla całej społeczności szkolnej ten dzień zostanie na długo w pamięci.
Stanisława Janeczek
W roku szkolnym 2019/2020 grupa wyjątkowych przyrodników z klas czwartych, piątych i szóstych bierze udział w projekcie edukacyjnym „Dzika Szkoła” w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników. Zakończyła się jesienna runda zajęć, które odbywały się w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Młodzi przyrodnicy uczyli się strzelać z łuku oraz rozpoznawać drzewa po liściach. Podczas ostatnich zajęć każdy z uczniów wykonał swój własny „Las w słoiku”, który będzie pielęgnować w domu.
Magdalena Pudelska
Izabella Hultajska
Opiekunki młodych przyrodników
W Code Week programowała cała Polska. Prosta idea wciągnęła również naszych uczniów. Przez cały tydzień od 7 do 11 października 2019 r., spotykali się oni na przerwach i podczas zajęć informatyki, by bawić się grami logicznymi i robotami. Ta społeczna inicjatywa spowodowała, że dołączyliśmy do 1301 szkół w Wielkopolsce. W TOP5 najaktywniejszych województw, Wielkopolska zajęła miejsce 4.
Nauczyciele informatyki
“Drzewo Franciszka” to konkurs ekologiczny organizowany przez Fundację Zakłady Kórnickie. W roku szkolnym 2018/2019 wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Lusowie
i rozpoczęli ciężką pracę w ramach projektu “Just Bee – misja pszczoła”. Ideą konkursu było rozpowszechnianie postaw proekologicznych, a celem samego projektu działania na rzecz ochrony tych pożytecznych owadów.
Naszą szkołę reprezentowali: Amelia Bera, Karolina Żuchowska, Antonina Kochnowicz, Jan Przyślewicz i Jan Fąderski. Opiekunką grupy była p.Magdalena Kilińska, a wsparcia wszystkim udzielili przedstawiciele Młodzieżowej Grupy Franciszkańskiej, działającej przy parafii w Lusowie.
Wśród zadań zrealizowanych w ramach projektu były między innymi:
– dzień Pszczoły,
– hotele dla owadów,
– zasianie kwiatów miododajnych,
– stoisko na festynie w Przeźmierowie,
– katecheza o tematyce ekologicznej.
W środę 9 października 2019 r. grupa młodzieży pod przewodnictwem p. Dyrektor Kingi Grek-Kowalczyk i brała udział w sadzeniu drzewa. Było to ostatnie działanie w ramach III edycji projektu. Zostało wybrane piękne miejsce i mamy nadzieję, że już w maju nasz głóg pośredni (odmiana: Paul’s Scarlet) zachwyci nas swoimi pierwszymi kwiatami.
11 października młodzież wraz z opiekunami udała się na Konferencję “Drzewo Franciszka” i galę finałową programu. Rozdanie nagród poprzedziły wykłady, które wygłosili znawcy problematyki ochrony środowiska. Gościem specjalnym był Szymon Hołownia, który w rozmowie z koordynatorem projektu „Drzewo Franciszka” Krzysztofem Mączkowskim, próbował odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego Bóg nakazuje chronić Ziemię?”
Wreszcie nadszedł przez wszystkich oczekiwany czas ogłoszenia laureatów tegorocznej edycji konkursu. Okazało się, że są nimi właśnie uczniowie naszej szkoły. Pokonali wiele wspaniałych zespołów z całego województwa. Radości nie było końca.
Wszyscy biorący udział w projekcie “Just Bee – misja pszczoła” otrzymali cenne nagrody rzeczowe, a do szkoły przywieźli bon edukacyjny o wartości 5 tys. złotych.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Magdalena Kilińska
Opiekun uczestników projektu