XXV Jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie- wycieczka klas 5a i 5b

17 września klasy Va i Vb miały okazję uczestniczyć w jubileuszowej XXV edycji Festynu Archeologicznego w Biskupinie.  Na cały dzień przenieśliśmy się w czasie, odwiedzając prasłowiańską Polskę, starożytny Egipt, Grecję oraz Rzym. Nie zabrakło walk wojowników, pokazów mody, degustacji dawnych potraw, tańca i muzyki z różnych epok i kultur. Na polu bitwy mogliśmy cofnąć się do starożytnego Rzymu i zobaczyć potyczkę z pokazem musztry legionistów. W wiosce piastowskiej mogliśmy spróbować tradycyjnych potraw, takich jak najstarsza forma chleba -podpłomyki. Są to małe placki przygotowane z mąki i wody, które dla dawnych Słowian stanowiły dodatek do wszystkich potraw. Mieliśmy okazję sprawdzenia się w najstarszym rzemiośle, jakim było garncarstwo. Dowiedzieliśmy się również, w co ubierali się Słowianie, czym dekorowali stroje oraz w jaki sposób to wszystko wytwarzano. Na koniec wycieczki uczniowie wysłuchali historii o Kajko i Kokoszu, znanym polskim komiksie. Było to doskonałe podsumowanie lektury omawianej w szkole.  Wycieczka bardzo nam się podobała, co widać na zdjęciach!
W imieniu uczestników wyjazdu
Irmina Sankowska
Nauczyciel Matematyki

Lekcja przyrody w Jeziorach

Klasy IVA i IVb naukę przyrody zaczęły, łącząc teorię z praktyką, na lekcji w Wielkopolskim Parku Narodowym.

  • Lekcja przyrody nie musi odbywać się w klasie.

24 września klasa 4a i 4b, pojechały, wraz z nauczycielami przyrody i wychowawcami do Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach.

Na początek, podczas prelekcji, dzieci dowiedziały się jaki obszar obejmuje WPN, czym jest otulina i jakie zwierzęta zamieszkują ten park.

Kolejnym krokiem, była lekcja w terenie. Dzieci przemieszczały się tropem zwierząt, dowiedziały się jak wyglądają budki dla nietoperzy, wreszcie, mogły spróbować poruszać się za pomocą echolokacji.

Każdy zmierzył swoją skoczność, spryt i wspinaczkę jak prawdziwy mieszkaniec Parku.

Pogoda nam nie sprzyjała, smagani wiatrem, uczniowie wrócili do siedziby WPN i przystąpili do konkursu plastycznego, rysując i malując przyrodę .

Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, kończyło naszą lekcję. Z ogromną wiedzą i wrażeniami, uczniowie wrócili do szkoły, mając nadzieję, że taka lekcja jeszcze się powtórzy.

Wychowawcy.

Katarzyna Witaszek i Renata Wiśniewska

Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku w Szkole Podstawowej w Lusowie było w tym roku dla uczniów i nauczycieli szczególnym wydarzeniem. Towarzyszyło nam przy tym wiele wzruszeń, zwłaszcza przy podziękowaniu za 23 letnią owocną pracę Pani Dyrektor Aleksandrze Kolendo, która na szczęście zostaje z nami wspierając Grono Pedagogiczne. Drugiego dnia września przywitaliśmy również uwielbianą przez całą szkolną społeczność nową Panią Dyrektor Kingę Grek-Kowalczyk oraz równie lubianego nowego II Wicedyrektora  Pana Przemysława Stasiaka. 

Tego dnia pierwszoklasiści otrzymali Oscary jako symbol wielkiej wagi edukacji i rozpoczęcia przez nich nowego etapu w życiu. Gdy młodzi, spragnieni wiedzy uczniowie szli po czerwonym dywanie wszyscy zgromadzeni z całych sił bili im brawo. Nie zabrakło również części artystycznej, przygotowanej przez uczniów klas trzecich, którzy zachwycili obecnych układem tanecznym porywającym do tańca nawet tych, którzy o taki talent by siebie nie podejrzewali. 

Po tak pięknej uroczystości cała społeczność szkolna pełna pozytywnej energii rozpoczyna, z pewnością, wspaniały rok szkolny 2019/2020!

Katarzyna Jabłecka
Wychowawczyni klasy I

Skip to content